Zselic Lelke Fesztivál - Bárdudvarnoki Kulturális Hét 2016.08.07 - 2016.08.22

Bárdudvarnoki Kulturális Hét 2016

Kulturális Örökség Napjai Bárdudvarnokon

2016. szeptember 06. - BKHinfo

logo1.jpgKulturális Örökség Napjai Bárdudvarnokon
az "Európai Örökség Napok" keretében 
Heritage and Communities - Örökség és Közösségek témában
2016. szeptember 17., szombat – 18., vasárnap

 

Mi szép, mi szép, mi szép
A mi föladatunk!
Legyünk büszkék reá,
Hogy bárdudvarnokiak vagyunk!
 

kon_fejlec_bard2.jpg

Ars Sacra, vita brevis!

A Kulturális Örökség Napjai Bárdudvarnokon
program megrendezése

a Goszthony Mária Alapítvány és a Térségi Együttműködés Társasága kezdeményezésére

 

Tisztelettel meghívunk minden Érdeklődőt! 

Szeretnénk megmutatni, hogy a régi épületeink mennyi élményt kínálnak vagy mennyi élményt adó rendezvényt fogadhatnak be.

A program célja Bárdudvarnok épített és szellemi örökségét, és egyéb művészeti értékeit megfelelő rangra emelni és élő módon használni. Szándékunk a jelenkori sokszínű kulturális tevékenységére felhívni a helyiek és az ide látogatók figyelmét. Az örökségnapok.hu honlapon és a nyomtatott kiadványon keresztül a község országos ismertsége növekszik, jó hírneve messze eljut, a kulturális idegenforgalom élénkül, a kreatív ipar és a művelődés alapú helyi társadalom továbbépül Bárdudvarnokon.

A közösség összetartó erejét jelentő kulturális értékek gondozása, az épített, a tárgyi és szellemi örökség ápolása, terjesztése, a közös hagyaték gyarapítása minden patriótának és lokálpatriótának lehetősége és felelőssége!

Kapcsolódunk az Örökség és közösségek, az Ars Sacra Fesztivál és a Színházak Éjszakája kezdeményezésekhez.  

Kérjük az Érdeklődőket, hogy vegyenek részt a programban ötletadóként, látogatóként, vagy közreműködőként. A napi nyitva tartásokhoz keresünk teremőröket két órás időbeosztásban!

Társak: a Bárdudvarnoki Református Egyházközség, a Bárdudvarnoki kórus, és még sokan mások.

 A KÖN oldalon (http://oroksegnapok.hu) a Bárdudvarnoki helyszínek ITT találhatók.

Helyszínek, rendezvények (eddig):

Goszthony Kúria

Bemutató üvegfúvás Smetana Ágnes vezetésével. A Goszthony Mária emlékkiállítás és az Üveg Kiállítás látogatható. 

Az Öreg Tölgy látogatása a Goszthony Kúria parkjában:

Házvezetés: Szo: 11.00, V: 11.00

Nyitva tartás: Szo: 10 – 18, V: 10 – 18. 

Református templom:

Üveg kiállítás a karzaton, kistérségi műemléki kiállítás a karzatról,
Nyitva tartás: Szo: 12.30 – 20.00, V: 12.30 – 18.00

A templomtoronyban fészkelő baglyok és a harang meglátogatása.
Időpont: Szo: 14.00, V: 14.00

Bárdudvarnoki Kórus nyilvános próbája. Időpont: Szo: 17 óra. Az Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódva.

Faluszínház első „János vitéz” című előadásának levetítése. A Színházak Éjszakája programhoz kapcsolódva!
Időpont: Szo: 19.00 óra 
Csillagászat. Kolláth Zoltán filmjének vetítése:
Időpont: Szo: 21.00 óra
 

Református iskola:

Bárdudvarnoki Kulturális Hét kiállítása.
Helytörténeti, örökségvédelmi, építészeti, képző- iparművészeti- és fotó kiállítás. Bárdudvarnoki Rajziskola kiállítása, Molnár Tibor emlékkiállítás, Kolláth Zoltán csillagászati fotói, Csordás Jutka fotói.

Nyitva tartás: Szo: 10 – 18, V: 10 – 18.

Római Katolikus Templom:

Nyitva tartás: Szo: 13 – 18.

 A rendezvények, kiállítások ingyenesek,
önkéntes adományokat elfogadunk, a rendezvény költségeinek fedezésére.

 Információ: Andor István 70/38-44-307

2016. június 3-án tette közzé az Európa Tanács és az Európai Bizottság, hogy a 2016-os Európai Örökség Napok összeurópai témája a Heritage and Communities (Örökség és közösségek) lesz. A témaválasztást az indokolja, hogy az örökség nagyban befolyásolja a közösségi érzést, ahogy azt tette a múltban is. A rendezvénysorozat azonban idén arra keresi a választ, hogy miképpen járulhat hozzá az örökség közös jövőnk megformálásához.

A Kulturális Örökség Napjainak célja http://oroksegnapok.hu/rolunk/celja

Az 1984-ben megfogalmazott gondolat - hozzáférhetővé, ingyenesen megtekinthetővé tenni emlékhelyeket, műemlékeket a nyilvánosság számára - az évek során alapjaiban nem változott. Az Európa Tanács által indított Európai Örökség Napok rendezvénysorozat során a kapuk megnyitása már nem cél, hanem eszköz az alábbi célok érdekében:

  • megismertetni, közelebb vinni az európai polgárokat kulturális örökségükhöz,
  • felhívni a figyelmüket az örökség folyamatos megőrzésére, védelmére (különös tekintettel a veszélyeztetett emlékekre),
  • lehetővé tenni számukra, hogy jobban megismerjék és megértsék egymást a nyelvi és kulturális különbözőségek ellenére,
  • más közösségek kulturális értékeinek, műemlékeinek megismertetése, felfedezése,
  • tudatosságnövelő tevékenység (sikere növeli azoknak a magán- és közintézményeknek az elismertségét, presztízsét, amelyek az örökség védelmével és bemutatásával foglalkoznak),
  • a látogatók megismertetése különböző kulturális intézmények tevékenységével,
  • a kulturális értelemben vett másság elfogadása,
  • sokkal nyitottabb viselkedés előmozdítása és így hatékonyabb ellenállás a szélsőségekkel (nácizmus, idegengyűlölet, intolerancia) szemben,
  • a lakóhelyhez, országhoz való kötődés, az azonosságtudat erősítése, kulcsszerep az identitás-keresésben és a kollektív tudat erősítésében.

Az a cél tehát, hogy a rendezvény egyfajta mozgósító akció legyen, mely a polgárokban erősíti a kulturális örökség megóvásának igényét. Egy kicsit leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy csak azt tudjuk igazán szeretni, aminek az értékeit jól ismerjük, s amit jól ismerünk és szeretünk, arról gondoskodunk is.

Az Európai Örökség Napok fontos szerepet játszik az európai identitástudat kialakításában, nemcsak kulturális, hanem szociális, politikai és gazdasági értelemben is. Köszönhetően legalább részben a közös örökség felfedezésének, Európát egyfajta gyűjtőhelynek lehet nevezni, amelyet a kölcsönös megbecsülés, megértés és a másság elfogadása jellemez.

 

Címlap » Rólunk

A Kulturális Örökség Napjainak alapelvei, javaslatai

Annak érdekében, hogy az Európa Tanács harmonizálja az egyes országok (régiók) tevékenységét, valamint egyesítse őket egy egységes zászló alatt, számos hasznos ajánlást és a rendezvény sikerességét elősegítő javaslatot határoztak meg 1991-ben Strasbourgban az Európai Örökség Napok nemzeti koordinátorainak konferenciáján.

Ilyen alapelvek és javaslatok:

  • A rendezvény lehetőleg minden évben szeptemberben harmadik hétvégéjén legyen.
  • Díjtalan belépés biztosítása vagy csökkentett áru belépőjegy. Ettől eltérni csak kivételes esetben - pl. különösen nagy értékek veszélyeztetettsége miatti őrszolgálat biztosítása - lehet. (Ezen alapelvvel nem ellentétes az önkéntes adományok elfogadása.)
  • A programhoz való csatlakozás bármelyik épület/helyszín számára nyitott.
  • Az épületek megnyitása, a vendégek fogadása önként vállalt szolgálat, mely a kezdeményezők szabad döntésére van bízva.
  • Minden résztvevő országnak a hivatalos "Európai Örökség Napok" címet kell adnia a programnak. Azoknak az országoknak, melyek már 1991 előtt útjára indítottak hasonló eseményt - természetesen - más néven (Nyitott Kapuk), világosan jelezniük kell, hogy az ő eseményük az Európai Örökség Napok része.
  • A rendezvény hivatalos logójának lehetőség szerint szerepelnie kell minden, az eseményt népszerűsítő kiadványon.
  • Az Európai Örökség Napok hivatalos zászlóját az esemény alatt minden olyan épületre ki kell tűzni, amely nyitva áll a nyilvánosság előtt.
  • A megnyitandó épület bejáratánál az erre a célra ingyenesen igényelhető plakátot javasolt elhelyezni, amelyen fel kell tüntetni a nyitva tartás és vezetések pontos időpontját. A plakátra ezeken kívül bármilyen további figyelemfelkeltő, tájékoztató anyag kerülhet.
  • Lehetőleg olyan műemlékek, emlékhelyek szerepeljenek a programban, amelyek egyébként nem látogathatók a nagyközönség számára.
  • Az év közben is nyitva tartó helyszínek/épületek vonzóbbá válhatnak a látogatók számára, ha külön programokkal, kiállításokkal, tárlatvezetéssel, koncertekkel, előadásokkal készülnek erre a hétvégére.
  • Érdemes az épületek bemutatására (lehetőleg szakképzett) vezetőről gondoskodni.
  • Hasznos lehet, ha a látogatók írásos, esetleg rajz- vagy fotóillusztrációval ellátott információs anyagot kapnak a helyszínről/épületről. A rendezvény alkalmából lehetőség van kapcsolódó értékesebb kiadványok árusítására is.
  • Az Európai Örökség Napok programja gondoskodhat speciális tevékenységek megszervezéséről, bevonva a széles nyilvánosságot és különösen az iskoláskorú fiatalságot.
  • Érdemes gondolni a testvér településekkel közös vagy párhuzamos programok szervezésére, sőt, a nemzetközi együttműködés lehetőségeire is.
  • Nagy érdeklődésre tarthat számot tematikus és/vagy a kisebb területeket szakszerű vezetéssel bemutató séták szervezése pl. építészek, művészettörténészek, helytörténeti körök bevonásával.
  • Ajánlott minden évben egy-egy központi téma (pl. valamilyen évfordulóhoz kapcsolódó aktualitás) kijelölése, mely a rendezvény vezérfonalává válhat.
  • Célszerű a látogatható épületek/helyszínek listáját már hetekkel az Európai Örökségi Napok hétvégéje előtt, mint fontos helyi eseményt a helyi nyomtatott és elektronikus médiában megjelentetni.
  • Ahol megoldható, biztosítani kell a mozgáskorlátozottak közlekedési lehetőségét is.

A fenti elvek helytállóak a magyarországi helyzetre vetítve is - jóllehet nem kőbe vésett szabályok -, mivel az ingyenes belépés, az idegenvezetés fontossága, az épület zászlóval és plakáttal való megjelölése, az írott és elektronikus média minél szélesebb körű tájékoztatása, a közönség mozgósítása egyrészt a hazai sajátosságoknak megfelelően, másrészt az Európa Tanács székhelyén, Strasbourgban tanult módszerekkel kiegészítve történik.

A bejegyzés trackback címe:

https://bkh2016.blog.hu/api/trackback/id/tr5011683627

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása